Problem z załadowaniem strony? Kliknij tutaj

Współdecyduj o losach miasta!

Poniedziałek, 12 maja 2025

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski (zwany również partycypacyjnym) to proces, w ramach którego mieszkańcy mają możliwość zgłaszania własnych pomysłów na inwestycje lub działania do sfinansowania z puli środków wydzielonej przez samorząd. W naszym przypadku jest to, aż pół miliona złotych! Następnie – po weryfikacji formalnej i merytorycznej projektów – odbywa się głosowanie, w którym to społeczność lokalna wybiera inicjatywy do realizacji.

Korzyści dla mieszkańców

Legionowski budżet obywatelski to nie tylko dialog z mieszkańcami, ale także oddanie decyzyjności w ich ręce. To praktyczne narzędzie poprawy jakości życia w konkretnych miejscach. Korzyści wynikające z tego mechanizmu są wielowymiarowe:

  • Realizacja potrzeb lokalnych – nikt lepiej nie zna potrzeb danego terenu niż jego mieszkańcy. Dzięki budżetowi obywatelskiemu mogą oni wskazywać konkretne obszary wymagające interwencji, jak np. budowa placów zabaw, modernizacja chodników, nasadzenia zieleni czy montaż ławek.
  • Wzrost zaangażowania społecznego – chcemy, aby mieszkańcy czuli, że ich głos ma realne znaczenie, a udział w konsultacjach i głosowaniach może przekładać się na widoczne zmiany. Pragniemy, aby sprzyjało to większemu zainteresowaniu sprawami miasta, a także aktywizowało lokalne wspólnoty.
  • Transparentność – proces jest przejrzysty, oparty na jasnych kryteriach i określonych z góry terminach.
  • Wzmacnianie więzi społecznych – wspólna praca nad projektami, promocja pomysłów i uczestnictwo w głosowaniu zacieśniają relacje sąsiedzkie oraz budują poczucie wspólnoty.

Jakie pomysły?

W każdej edycji budżetu obywatelskiego pojawił y się różnorodne pomysły – od drobnych, codziennych usprawnień, jak na przykład ekologiczne Legionowo, czyli karmniki dla ptaków, domki dla jeży itp. po ambitniejsze inwestycje infrastrukturalne, jak park na terenie os. Bukowiec – Relaks na Bukowcu.

Zrealizowane dotąd pomysły to dowód na to, że mieszkańcy potrafią skutecznie wskazywać rozwiązania, które odpowiadają na realne potrzeby lokalne.

W przeprowadzonych konsultacjach dot. zmian w budżecie obywatelskim mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły na jego usprawnienie. Pojawiła się w nich również ich ocena

- Głosowanie nad projektami to też okazja do rozmowy z dziećmi o tym, jak działa samorząd. Razem wybieraliśmy projekty, które według nas są najbardziej potrzebne. Dzieci widzą efekty – i uczą się obywatelskiej postawy. Liczę na większe zaangażowanie mieszkańców w przyszłych edycjach – można przeczytać w jednej z opinii.

Budżet obywatelski jako impuls rozwojowy

Budżet obywatelski nie rozwiąże wszystkich problemów miasta – nie taka jest jego rola. Stanowi natomiast ważne uzupełnienie rozwoju lokalnego, umożliwiając mieszkańcom bezpośredni wpływ na przestrzeń, w której żyją. Jego największą wartością jest to, że pozwala odkryć potencjał naszej społeczności. Uruchamiać pokłady energii obywatelskiej, które w codziennym funkcjonowaniu miasta często pozostają niewykorzystane.

Budżet obywatelski to narzędzie, które traktujemy nie tylko jako mechanizm finansowy, ale przede wszystkim jako sposób na budowanie relacji między mieszkańcami a samorządem. To forma współodpowiedzialności za miasto. Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne, a my staramy się stworzyć im przestrzeń do realnego wpływu na to, jak wygląda Legionowo – mówi prezydent miasta Bogdan Kiełbasiński.

Powrót