Opis projektu
Co roku z cmentarzy odbieranych jest kilkadziesiąt ton odpadów: zniczy, wiązanek, kwiatów itp. Paradoksalnie, w trosce o pamięć naszych zmarłych bliskich robimy niewyobrażalną krzywdę dla naszych przyszłych pokoleń, przyczyniając się do tworzenia hałd śmieci, których utylizacja zajmie setki lat. Na dobre zmiany potrzeba czasu i chęci, dlatego wspólnie możemy rozpocząć zmianę złych nawyków i zadbać o środowisko. Aby móc odpowiednio segregować śmieci potrzebne są pojemniki oraz instrukcja gdzie wyrzucić specyficzne odpady z grobów. Projekt zakłada:
1. Zakup 4 zestawów kontenerów do segregację odpadów wg podziału na frakcje wraz z oznakowaniem graficznym, które będą postawione na terenie cmentarza przy głównych wejściach:
a) biodegradowalne - duża pojemność
b) papier - standardowa pojemność (1000l)
c) szkło - standardowa pojemność (1000l)
d) plastik i metal - standardowa pojemność (1000l)
e) odpady zmieszane - duża pojemność
2. Montaż 3 regałów na wymianę zniczy, które są w dobrym stanie - regał o konstrukcji metalowej o wymiarach np. wysokość 215 cm, szerokość 100 cm, długość 80 cm z zamykanymi drzwiczkami, z pólkami np. 5 szt, regulamin po wewnętrznej stronie drzwiczek.
3. Montaż 4 tablic informacyjnych z treścią o prawidłowej segregacji odpadów - tablica o powierzchni ekspozycji 120 cm x 150 cm, konstrukcja metalowa. Druk treści odporny na warunki atmosferyczne.
4. Kampania informacyjna - plakaty, ulotki.
Opracowanie składu graficznego spójnego dla elementów całego projektu. Wydruk ulotek i plakatów, które mogą zostać udostępnione w miejscach publicznych miasta (parafie, szkoły, urzędy).
Treści tablic informacyjnych i plakatów mają edukować mieszkańców jak prawidłowo wyrzucać śmieci z terenu cmentarza, aby mogły być ponownie wykorzystane.
Przykładowa treść:
• Odpady biodegradowalne: żywe kwiaty, liście, chwasty, trawa, odpady pochodzące z pielęgnacji drzewek czy krzewów, kwiaty bez doniczek i bez ziemi (otrzepane korzenie), świerkowe wieńce i wiązanki bez plastykowych wstawek, szarf, drutów itp. - jest to wymóg przyjęcia odpadów biodegradowalnych do kompostowania
• Papier (papier, karton, tektura),
• Tworzywa sztuczne i metal: folie opakowaniowe, wieczka i pokrywki zniczy, elementy wiązanek z tworzyw sztucznych – np. szarfy, ozdoby (szczególnie same kwiaty), plastikowe doniczki bez ziemi,
• Szkło: znicze szklane bez parafiny oraz plastikowych elementów, słoiki, wazony szklane, butelki, elementy bez zabrudzeń betonem i woskiem)
• Odpady zmieszane: piasek, ziemia, znicze i wkłady zabrudzone parafiną, wieńce trwale złączone z tworzywami oraz metalem. Do pojemników wrzucamy wypalone plastikowe znicze, znicze ceramiczne, zniszczone donice, wazony ceramiczne, kamienne, czy też kompozytowe itp.
• Odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych należy zabrać ze sobą i zanieść do punktów Selektywnego Zbierania Odpadów
Na plakatach i tablicy informacyjnej powinny znaleźć się informacje o ekologicznym podejściu do ograniczenia tworzenia śmieci.
Przykładowa treść:
Tradycja i chęć okazania bliskim zmarłym szacunku i pamięci jest zrozumiała, natomiast w gospodarowaniu śmieciami zapobieganie ich powstawaniu jest kluczowe. Warto przede wszystkim ograniczyć ilość odpadów wytworzonych na cmentarzach, dlatego pamiętaj by przestrzegać:
10 zasad eko cmentarza
1. Segreguj śmieci na cmentarzu regularnie i skrupulatnie,
2. Ograniczaj ilość odpadów do minimum,
3. Korzystaj z wkładów i nie kupuj nowych zniczy,
4. Korzystaj z wkładów na baterie,
5. Nieuszkodzone znicze udostępnij innym do ponownego użytku,
6. Kupuj tylko te produkty, które wystarczą na dłużej lub które da się ponownie użyć,
7. Nie kupuj nowych ozdób – przerabiaj, wymieniaj, czyść,
8. Kupuj naturalne kwiaty, które ulegną biodegradacji,
9. Świadomie wybieraj produkty, które sprzyjają ponownemu użyciu i recyklingowi
10. Przekazujmy wiedzę o segregacji odpadów innym, by pomóc w unikaniu błędów.
Uwaga !
Jeżeli znicze i wkłady są mocno zabrudzone, wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane. Plastikowe wkłady i szklane znicze z pozostałościami olejów nie powinny być wyrzucane do selektywnych pojemników, gdyż odpady te nie nadają się do powtórnego przetworzenia i niestety nie podlegają zbiórce selektywnej.
Wiązanki również nie należy traktować jako plastik, gdyż do ich stabilizacji używa się betonu oraz metalowych drutów oblanych plastikiem. Kwiaty sztuczne i wiązanki wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Jednak wiele elementów z takich “bukietów” można wyodrębnić i wrzucić do pojemnika na odpady plastikowe
Doniczki zalane betonem, gipsem, pianką wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Żywe kwiaty się przekompostują. Wiązanka z szarfami już nie. Prawidłowa segregacja odpadów to najważniejszy etap recyklingu odpadów.