Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i dorosłych, poświęconych aspektom przyrodniczym oraz zieleni.
Tematy warsztatów:
1.Ogrody przydomowe i sąsiedzkie oraz łąki kwietne – nauka zakładania łąk kwietnych i ogrodów sąsiedzkich oraz przydomowych, które są przyjazne owadom – zasady planowania, przygotowania podłoża, doboru gatunków, pielęgnacji. Warsztat powinien składać się z części teoretycznej oraz zajęć praktycznych w terenie np. na jednej z miejskich łąk kwietnych lub w ogrodzie sąsiedzkim. Uczestnikom zapewnione zostaną narzędzia na czas warsztatu oraz mieszanki nasion na założenie łąk kwietnych i drobne sadzonki.
2. Budki lęgowe, domki, poidełka i karmniki – nauka tworzenia budek lęgowych dla ptaków i wiewiórek, domów dla jeży, poidełek, domków dla owadów pożytecznych i karmników zgodnie z instrukcjami osoby prowadzącej. Dodatkowo przewidziany jest udział eksperta (np. ornitologa), który wskaże jak montować budki i karmniki dla ptaków oraz jakiego pokarmu używać. W ramach warsztatu zapewnione zostaną materiały do budowy budek, domków oraz porcje karmy.
3. Ogrody w pojemnikach, doniczkach i słojach oraz wiszące – jak tworzyć mini ogrody, dobierać rośliny, przyozdabiać, pielęgnować i podlewać. Podczas warsztatów ukazane zostaną zalety z posiadania roślinności w domu. Podczas części praktycznej uczestnikom zostanie zapewniona część materiałów – drobne rośliny, ozdoby, podłoże, słoje.
Jeden warsztat powinien trwać co najmniej 1,5-2 godziny. Proponuje się organizację łącznie co najmniej 6 warsztatów (np. po dwóch warsztatów z każdego wskazanego tematu). Na warsztaty obowiązywać będą zapisy, zalecana liczba uczestników jednego warsztatu to ok. 15 osób.
Szacowany, uśredniony koszt jednego warsztatu to ok. 3500 zł, całości cyklu 21000 zł. Szacowana liczba uczestników to ok. 90 osób.
Warsztaty powinny zostać poprzedzone akcją informacyjną (miejski biuletyn informacyjny, media społecznościowe, wyświetlacze miejskie) w celu zapewnienia frekwencji.