Opis projektu
W Szkole SuperBabci i SuperDziadka dziadkowie będą mogli doskonalić się w swojej roli, wzbogacać wiedzę i umiejętności sprzyjające rozwojowi wnuków. Będą się uczyć, jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom, promować twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Metoda warsztatowa pozwoli na wymianę doświadczeń, stworzy przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie będzie świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, nauki zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Grupa będzie tworzyć okazje do wspólnej zabawy, wycieczek, zaciekawiać literaturą poprzez opowiadania, teatr, przybliżać tradycje. Można będzie lepiej zadbać o swoje zdrowie i sprawność, by dłużej być samodzielnym i pomocnym dla innych, m.in. dzięki prostym formom sportowym. Efektem będzie przełamanie stereotypu myślenia, zwłaszcza młodzieży, o chorej, trudnej, nudnej i uciążliwej dla otoczenia starości, zaś osobom starszym pomoże wyeliminować stereotyp o młodzieży jako agresywnej, zepsutej, trudnej w relacjach.
Program szkoły będzie realizowany w projektach rocznych od stycznia do grudnia. Każdy rok będzie miał inny zestaw tematów, dostosowany do potrzeb wnuków i dziadków, realizowany systematycznie podczas 3-godzinnych spotkań raz w tygodniu, czyli rocznie ok. 120 godzin.
Przewiduje się 20–25 osobową grupę. Absolwenci I roku będą mogli kontynuować naukę. Najbardziej aktywne, kreatywne osoby, po ukończeniu 2-letniej Szkoły SuperBabci i SuperDziadka będą prowadzić zajęcia warsztatowe wielopokoleniowe (zgodnie z umiejętnościami) w następujących zespołach zainteresowań:
1) Teatr Seniora (nazwa zostanie wyłoniona w ramach konkursu); przygotowanie spektakli wystawianych bezpłatnie w Ratuszu dla przedszkolaków, w Żłobku Miejskim; włączenie dzieci i młodzieży do gry aktorskiej.
2) Bajczytanki - babcie czytające twórczość legionowskich pisarzy: w żłobku, przedszkolach, na piknikach; stworzą Bibliotekę dla babć, dziadków wnucząt.
3) Opowiadacze - dziadkowie opowiadający ciekawe historie ze swojej młodości, ciekawostki historyczne, narodowe, tradycje rodzinne, inne.
4) Grupa Zabaw Wielopokoleniowych będzie miała na celu integrację dzieci, młodzieży i seniorów, przygotowanie z innymi grupami oprawy artystycznej uroczystości świątecznych, jubileuszowych. Stworzy Bank Pomysłów do wykorzystania w dalszych latach funkcjonowania szkoły, jak również w sytuacjach rodzinnych.
5) Grupa Turystyczna wyszukiwać będzie ciekawe miejsca i organizować wycieczki przyrodnicze, tematyczne, rekreacyjne z zabawami i grillowaniem.
6) Grupa Sportowa – przygotowywać będzie treningi w wybranych konkurencjach, których zwolennicy reprezentować będą Szkołę na Senioriadzie Powiatowej
w Legionowie, w Warszawie i ogólnopolskiej w Rabce. Propagować też będą zabawy podwórkowe swojej młodości (palant, inne).
Szkoła SuperBabci i SuperDziadka powstanie na przekór stereotypom, że babci żadna nauka nie jest już potrzebna, ponieważ ma doświadczenia wynikające z wychowania własnych dzieci. Najważniejsze zalety szkoły to:
1. Refleksja nad problemami w grupie o podobnych aspiracjach.
2. Poznanie współczesnej wiedzy z różnych dziedzin życia.
3. Wymiana doświadczeń.
4. Szansa na zmianę swojego zachowania w rodzinie.
5. Nabycie nowych umiejętności przydatnych w zabawie z wnukami.
6. Poczucie satysfakcji z własnego rozwoju.
7. Wzrost autorytetu w rodzinie.
Tematyka warsztatów obejmie m.in. zagadnienia:
1.Blok pedagogiczny: „Zabawy z wnukami rozwijające ich kreatywność”, „Pomoc w nauce”, „Twórcze wykorzystanie tekstów literackich”, „Tajemnice przyrody”, „Techniki pracy umysłowej”. Teorię połączymy z praktyką.
2.Blok psychologiczny: „Rozwój psychiczny dzieci i młodzieży”, „Sztuka porozumiewania się z wnukami i dorosłymi”, „Jak rozwiązywać sytuacje trudne”, „Jak pomóc dzieciom w pokonywaniu stresu, złości”–wykorzystana zostanie metoda dramy-scenki z życia babci i wnuków, które odkryją stereotypy i nawyki utrudniające kontakt, m.in. z młodzieżą.
3.Blok metodyczny: „Pomoc w nagłych wypadkach”, „Zdrowe odżywianie się w różnym wieku”, „Profilaktyka zdrowotna u dorosłych”, „Znaczenie ruchu w starszym wieku”. Oferta jogi i nordic walking, wyjazdów na termy, gimnastyki profilaktycznej i rehabilitacyjnej. Odbędą się spotkania z dietetykiem, lekarzem i rehabilitantem.
4.Blok wiedzy o kulturze: „Tradycje świąteczne”, „Wielokulturowość naszej miejscowości”, „Stereotypy o innych narodach”. Udział w koncertach, spektaklach, spotkania z lokalnymi artystami.
5.Blok różności: zajęcia komputerowe, kulinarne, eksperymenty, fotografowanie, bezpieczeństwo, poradnictwo domowe. Promocja szkoły rozpocznie się w październiku 2020 r., rekrutacja w listopadzie i grudniu, inauguracja w styczniu 2021 r. Patronat nad Szkołą obejmie Akademia Finansów i Biznesu Wydział Humanistyczny w Pułtusku.
Szkoła SuperBabci i SuperDziadka to miejsce aktywnych i twórczych działań tworzone przez grupę ludzi o podobnych doświadczeniach, chcących się uczyć i rozwijać przez działanie.