Opis projektu
Leśny plac zabaw przy Przystanku ma mieć charakter naturalny - powinien być wykonany głównie z drewna, ewentualnie metalu, bez użycia plastiku, z zastosowaniem wzornictwa kojarzącego się z przyrodą (liście, zwierzęta), bez krzykliwych kolorów. Ścieżki powinny być wykonane z udeptanej gleby ograniczonej drewnianymi niskimi płotkami lub z plastrów drewna, podłoże placu zabaw może stanowić piasek, udeptana ziemia lub trawa. Projekt powinien jednocześnie wykorzystywać walory proponowanego terenu - zadrzewienie, naturalne nachylenie gruntu oraz pobudzać dziecięcą kreatywność. Istotne jest, aby w jak najmniejszym stopniu ingerował on w drzewostan, usunięte powinny zostać jedynie te drzewa, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu, a i one powinny być użyte przy tworzeniu przestrzeni do zabawy. Pomocą w zaprojektowaniu placu może być np. poradnik przygotowany przez Urząd Miasta Warszawy (w załączeniu).
Wyposażenie placu powinno służyć zarówno małym dzieciom, jak i starszym, jego dokładne określenie może nastąpić dopiero w fazie projektowania przy uwzględnieniu miejscowych warunków i kosztów. Przykładowo jednak mogłyby się wśród niego znaleźć takie elementy jak np. domek na drzewie (lub dwa domki) z elementami niskiego parku linowego lub drewniana konstrukcja umożliwiająca wspinaczkę starszym dzieciom, zjeżdżalnia wkomponowana w grunt, piaskownica z koparką, huśtawka dwustanowiskowa (dla maluchów i starszaków), wiklinowy szałas. Dla młodszych dzieci mógłby zostać też wykonany tor przeszkód z bali drewnianych, kuchnia błotna i bujak w kształcie leśnego zwierzęcia.
Plac zabaw powinien zostać uzupełniony o trzy ławki (najlepiej skonstruowane wokół drzew) i dwa kosze na śmieci.
Umiejscowienie placu przy stacji kolejowej i przystanku autobusowym oraz w bezpośrednim sąsiedztwie stacji rowerowej sprawia, że byłby on dostępny dla większości mieszkańców Legionowa, w którym brakuje miejsca nastawionego na zabawę wśród natury, ale także zacienionych placów zabaw, tak potrzebnych w czasie letnich upałów.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Na terenie III Parceli i Przystanku brakuje placu zabaw, niezwykle potrzebnego ze względu na dynamiczny rozwój tej okolicy. Tym samym dzieci nie mają przestrzeni do kontaktów rówieśniczych oraz rozwoju psychofizycznego i organizują zabawy wprost na ulicy, co stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu. Także rodzice potrzebują miejsca, w którym mogliby wymienić się doświadczeniami i zawrzeć nowe znajomości. Stworzenie ogólnodostępnego miejsca zabaw mogłoby wpłynąć na stopniowe zagospodarowanie znajdujących się przy Przystanku terenów zielonych i poprawić komfort życia mieszkańców tej części miasta.